Nicki Pedersen opět přijel vyhrát

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Praha – 2. srpna
Fenomenální muž letošního seriálu Grand Prix Nicki Pedersen úřadoval také při šesté zastávce šampionátu ve stověžaté Praze. Počínal si přesně v duchu svých citátů, že se nestará, zda postoupí do semifinále či finále, ale že závodí proto, aby vyhrál. A to se mu povedlo více než na jedničku. V čele průběžné klasifikace má už patnáctibodový náskok na Jasona Crumpa, jenž byl v Praze třetí za dalším Dánem Hansem N. Andersenem. Česká velká cena nebyla příliš povedeným závodem pro naše barvy. Lukáš Dryml skončil třináctý, Luboš Tomíček bez bodu šestnáctý a náhradníci Adrian Rymel a Filip Šitera do bojů vůbec nezasáhli.

Základní část bez překvapení
Pražská Grand Prix mívala smůlu na počasí. Dešové přeháňky potrápily organizační tým při většině posledních ročníků. Letos však termín na počátku srpna koreloval s vlnou tropických veder. Avšak i nyní svatý Petr zahrozil dešovou vodou. Odpolední sprška ovšem byla naštěstí jen ojedinělou záležitostí a na slavnostním zahájení pálilo slunce.

Na tvrdé dráze rozhodovaly především starty. A v základní části nedošlo k žádnému překvapení, protože do semifinále postoupili závodníci se startovními čísly jedna až osm. Z loňské osmičky vypadl pouze Scott Nicholls.

Nicki Pedersen hraje v letošním seriálu první housle. A z této role nehodlal vypadnout ani v Praze. Pouze v rozjížďce s číslem šest ho v první zatáčce objel Leigh Adams. V ostatních případech vozil úřadující šampión trojky jako na běžícím pásu. Když protnul vítězně metu sedmnácté jízdy, před návratem do depa se jel podívat na startovní rošt.

Věděl, že si v semifinále bude volit dráhu jako první a chtěl mít informace z první ruky. Leigh Adams se sice po jeho porážce mohl chlubit maximem šesti bodů, leč už v deváté jízdě se stal obětí nejen Grega Hancocka, ale i Lukáše Drymla a Chrise Harrise. Australan živil naděje na jediný bod, nicméně Chris Harris ho o něj připravil při těsném finiši.

Suverénní vítězství v rozjížďce s číslem šestnáct ale dostal Leigha Adamse do semifinále. S ním neměl problémy ani Jason Crump, by své plány snížit náskok Nicki Pedersena musel revidovat. Oba poslední mistři světa na sebe narazili už v rozjížďce s číslem tři. Rychlý start vynesl do čela Dána, zatímco Australan zůstal za ním. Jason Crump navíc další bod ztratil, když na něho ve třinácté jízdě odstartoval Chris Harris.

Bez velkých problémů se do semifinále probojoval i Tomasz Gollob, jenž opět dával početným polským příznivcům v ochozech mnoho důvodů k výbuchům euforie. A by se Greg Hancock a Hans N. Andersen nedokázali vyhnout třetím místům, jejich vítězství bodové manko kompenzovaly.

Na postup mezi top osmičku se nejvíc nadřel Rune Holta. Ve druhé jízdě měl nejhorší start, ale opakovalo se kvůli pádu Bjarne Pedersena. Při repete se Nor s polským občanstvím dostal dopředu, jenže záhy se stal obětí Leigha Adamse a Tomasze Golloba. V rozjížďce s číslem pět mu vedoucí příčku sebral Hans N. Andersen.

Se třemi body na kontě to nemuselo být vůbec špatné. Jenže desátá jízda přinesla pohromu. Po kontaktu s Niels Kristianem Iversenem Rune Holta upadl a byl diskvalifikován. Mohutný finiš dvou posledních sérií, kdy ztratil bod pouze s Nicki Pedersenem, však poslal do semifinále i jeho.

Koncert dánského dua
První semifinále bylo vcelku jednoznačné. Po vylétnutí pásky vystřelil dopředu Nicki Pedersen. Jenže zezadu se řítil Hans N. Andersen. A v prvním oblouku podjel svého krajana. Andreas Jonsson ani Leigh Adams už neměli šanci dánskou hráz zdolat. To ještě nikdo netušil, že si dánský koncert vyslechneme ještě jednou ve finále.

Druhá semifinálová jízda zvedla diváky ze sedaček do větší výše. Greg Hancock jezdil v čele od startu až do cíle. Když Jason Crump za jeho zády vyvezl útočícího Tomasze Golloba na mantinel první zatáčky, zdálo se být rozhodnuto. Leč zezadu se dral Rune Holta.

Do druhého kola najížděl už jako třetí. A v jeho prvním oblouku podjel Jasona Crumpa. O senzaci v podobě vyřazení muže číslo dvě průběžné klasifikace se ovšem Rune Holta připravil vlastní chybou takřka vzápětí. Jason Crump mobilizoval své síly a od půlky závěrečného okruhu útočil na Grega Hancocka. Ale Američan si už vítězství nenechal vzít.

Ve finále šel Nicki Pedersen jednoznačně za svým cílem. V první zatáčce objel Hanse N. Andersena. A od té chvíle na něho už nikdo neměl. Druhý dánský závodník si na dírách prvního oblouku druhého kola prožil krizovku, ovšem udržel se před Jasonem Crumpem.

Malý český přínos
By jsme opět po dlouhé době měli ve startovní listině velké ceny čtyři závodníky, český přínos české Grand Prix nebyl až takový jako v předchozích dvou letech. V nich se dostalo i na náhradníky, ovšem letos Adrian Rymel a Filip Šitera čekali na příležitost marně.

Luboši Tomíčkovi se jeho další velká cena nepovedla. V první jízdě se cpal v první zatáčce před Krzysztofa Kasprzaka, nicméně zůstal poslední. A nula se měla naneštěstí stát jeho osudem po celý večer.

V osmé jízdě byl třetí před Tomaszem Gollobem, ovšem jízda se opakovala kvůli Polákově pádu. Při repete mu už start nevyšel stejně jako v rozjížďce s číslem dvanáct. Ve druhé zatáčce šestnácté jízdy mu sebral třetí místo Fredrik Lindgren. A v samotném závěru zůstal Luboš Tomíček opět vzadu.

Body bohužel ztrácel i Lukáš Dryml, který po závodech přiznával, že velkou cenu prokaučoval technicky. Večer rozehrál nulou, když se stal obětí Fredrika Lindgrena ještě během úvodního kola. V rozjížďce s číslem sedm ovšem udržel na uzdě Krzysztofa Kasprzaka a inkasoval první bod.

Po přestávce k němu přibyli další dva bratříčci. Pardubický borec se jen mihnul okolo Leigha Adamse a Chrise Harrise, aby posléze vydržel za zády Grega Hancocka až do cíle. Rychlá výměna motocyklu přímo na oválu čtrnácté jízdy však rozmnožení bodového konta nepřinesla.

Slibně ovšem vypadala dvacátá jízda. Lukáš Dryml se opět vrátil od startovního roštu, aby po vylétnutí pásky byl druhý za Rune Holtu. Na protilehlou rovinku se už vřítil jako vedoucí závodník. Stadión však nejásal dlouho. Ve druhém kole jej v nájezdu do druhé zatáčky Rune Holta podjel. A Scott Nicholls využil příležitosti a současně našeho reprezentanta vystrkal na třetí příčku.

Hlasy z depa
„Jsem velmi šastný,“ zářil Nicki Pedersen. „Jsem rád, že se všechno daří dle plánů. Dnes mi pomáhaly velmi dobré starty. Každý se mě pořád ptá, jestli se dostanu do semifinále, finále, ovšem já jsem tady, abych vyhrával.“ Po přestávce kvůli světovému poháru družstev se opět naplno roztočil kolotoč velkých cen. „Týmová soutěž je něco jiného,“ připomněl leader průběžné klasifikace rozdíly mezi oběma vrcholnými šampionáty. „V týmu jsou čtyři další lidi a ne každá jízda je důležitá. Při SGP je jiná koncentrace. Soustředím se na každou jízdu od začátku do konce. A jedu závod úplně jinak.“

„Bylo fantastické být mistrem světa s dánským týmem,“ začal Hans N. Andersen komentář ke své letošní nejlepší velké ceně vzpomínkou na nedávný světový pohár družstev. „Bylo by dobrý, kdybych byl konkurenceschopný také v SGP. Zatím se mi nedařilo, bylo to takové nahoru a dolů. Doufám, že mi tenhle závod pomůže zlepšit výsledky ve druhé půlce sezóny.“ Může být vskutku titul ve družstvech přínosem pro lepší výkony ve velkých cenách? „Ano,“ odpověděl Hans N. Andersen. „Určitě mi to dodalo sebevědomí. S tím je to těžký, ale triumf proti soupeřům z SGP hodně pomáhá.“

„Bylo to velmi těžké,“ nechal se slyšet Jason Crump. „Byl jsem v semifinále druhý a volil si dráhu na finále pozdě. Rozjížděl jsem se pomalu, jsem však spokojený. Postoupil jsem do finále, ale tam měl tyhle dva (ukázal na Nickiho Pedersena a Hanse N. Andersena).“ Pražská Grand Prix mu nepřinesla žádný posun v průběžné klasifikaci, naopak Nicki Pedersen zase o trošku unikl. „Je pravda, že si držím druhou pozici,“ souhlasil světový exmistr. „Ale zbývá odjet ještě pět velkých cen. Plochá dráha je tvrdá soutěž. Dneska jsem plánoval získat víc bodů a určitě se ještě s Nickim budu prát. Dnešní závody byly zajímavé a fanoušci si museli přijít na své.“

    SMF1 SMF2 FIN  
1. Nicki Pedersen, DK 3 2 3 3 3 2   6 22
2. Hans N. Andersen, DK 2 3 1 1 2 3   4 16
3. Jason Crump, AUS 2 3 3 2 3   2 2 17
4. Greg Hancock, USA 3 1 3 1 2   3 0 13
5. Tomasz Gollob, PL 2 2 3 3 2   0   12
6. Leigh Adams, AUS 3 3 0 3 1 0     10
7. Andreas Jonsson, S 1 3 2 2 0 1     9
8. Rune Holta, PL 1 2 X 2 3   1   9
9. Bjarne Pedersen, DK X 2 2 0 3       7
10. Niels Kristian Iversen, DK 3 0 1 2 1       7
11. Chris Harris, GB 2 0 1 3 1       7
12. Scott Nicholls, GB 0 1 2 1 2       6
13. Lukáš Dryml, CZ 0 1 2 0 1       4
14. Fredrik Lindgren, S 1 1 1 1 0       4
15. Krzysztof Kasprzak, PL 1 0 0 0 0       1
16. Luboš Tomíček, CZ 0 0 0 0 0       0
res Adrian Rymel, CZ         DNR
res Filip Šitera, CZ         DNR

Průběžný stav seriálu:
Nicki Pedersen 102, Jason Crump 87, Greg Hancock 77, Tomasz Gollob 74, Hans Andersen 64, Leigh Adams 59, Andreas Jonsson 55, Rune Holta 48, Fredrik Lindgren 45, Scott Nicholls 41, Niels-Kristian Iversen 39, Chris Harris 37, Bjarne Pedersen 32, Krzysztof Kasprzak 22, Lukáš Dryml 20.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)

Jan Jaroš si spravil chu hned dvakrát

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Divišov – 2. srpna
Jan Jaroš hodně litoval, že se mu nepodařilo vyhrát páteční Memoriál Antonína Kaspera ve Mšeně. Nicméně včera odpoledne si při Velké ceně Divišova spravil chu. A to hned dvakrát. O body jej připravili Richard Wolff a Janusz Baniak, ale Hynek Štichauer pokazil svou úvodní rozjížďku. A tak musel ke slovu přijít rozjezd, v němž měl pražský závodník vrch. Vzápětí vyhrál také samostatně hodnocenou finálovou jízdu se shodným názvem Velká cena Divišova na pět kol.

Česká špička nad mladými Poláky
Sedm Poláků a devět našich tvořilo startovní listinu comebacku Velké ceny Divišova. A čeští závodníci měli nad hosty zpoza naší severní hranice mírný vrch i v úvodních sériích. Nekompromisně do závodu vstoupil Jan Jaroš. Včera musel ve Mšeně polykat hořkou pilulku. Už třímal v rukou vítězství v Memoriálu Antonína Kaspera, nicméně sen o vítězství se po jeho pádu rozplynul v oranžovém prachu mšenského oválu.

Dnes neváhal a rozehrál závod triumfem v rozjížďce s číslem jedna. Lukasz Cyran ho na čele vystřídal prakticky jen ve druhé polovině úvodního kola. V páté jízdě už pražský závodník hrál velké sólo. A jeho automat na samé trojky se zastavil až po druhé přestávce. Jeho první přemožitelem se stal Richard Wolff. Ten neměl zrovna optimální začátek.

Ve druhé jízdě se smiřoval s nepříliš lichotivou nulou. „Dal jsem lehkej‘ převod, ale přechcali to,“ vysvětloval. V rozjížďce s číslem šest se z pozice od mantinelu vydal rázně do čela. Leč Lukasz Cyran s bílým povlakem přilby se s ním vůbec nemazlil. A tak se pražský závodník dočkal triumfu až ve třetí sérii.

Jeho základním stavebním kamenem se stal povedený start. A a se Jan Jaroš za jeho zády snažil, jak chtěl, dopředu se nedostal. V prvním nájezdu byl sice proklatě rychlý, ovšem Richard Wolff ho vyvezl ven. Nicméně Jan Jaroš zůstával s osmi body na pozici průběžného leadera závodu.

V tomto ohledu mu mohl konkurovat pouze Michael Hádek. Sám nevěřícně kroutil hlavou, jak parádní starty předvádí. A tak v rozjížďkách s čísly dvě a jedenáct odvedl všechny stylem start – cíl. O punc neporazitelnosti jej připravil pouze Hynek Štichauer. V osmé jízdě opustil startovní rošt ještě rychleji než plzeňský junior. A když ve třetí sérii před sebe v první zatáčce nepustil útočícího Janusze Baniaka, měl u svého jména už sedm bodů stejně jako Tadeuz Kostro.

Jediný okupant nejvyššího stupně pódia
Hynek Štichauer mohl oprávněně želet svého vlažného vstupu do závodu. „Úplně jsem posral první jízdu,“ vystihl trefně podstatu problému rozjížďky s číslem jedna. V ní mu ujel Jan Jaroš a v první zatáčce ho navíc podjel Lukasz Cyran. Následovala dvě popisovaná vítězství a také v posledních dvou pětinách navlékal pardubický junior na šňůrku svého skóre jen samé trojky.

V rozjížďce s číslem šestnáct odstartoval na Richarda Wolffa a spálil tak definitivně jeho poslední naději na stupně vítězů. A nakonec v závěrečné jízdě překonal Macieje Cesielskeho v nájezdu do první zatáčky. Vítězná šňůra přinesla pardubickému jezdci nečekaný zisk, protože mítink nabral zajímavý obrat.

Po slibném úvodu nakonec z boje o pódium vypadl jak Tadeusz Kostro, tak Michael Hádek. A Jan Jaroš prohrál ještě jednou. V rozjížďce s číslem třináct mu uletěl Janusz Baniak už po vylétnutí pásky. A rázem se mohl chystat rozjezd, protože Hynek Štichauer vyrovnal jeho třináct bodů. Nechybělo mnoho, aby se mezi ně zamíchal i Lukasz Cyran. Jenže ten v závěru prohrál s Januszem Baniakem, takže na něho zbylo celkové třetí místo.

V rozjezdu o celkový triumf se zpočátku prosadil Hynek Štichauer. Jenže Jan Jaroš rázně utnul sny, že by pardubický junior po svém včerejším mšenském vítězství přidal dnes double. A ještě v úvodním nájezdu se prosadil do čela, v němž už setrval. Po pár minutách se oba dva chystali na start ještě jednou. Mítink totiž gradoval zvláštní jízdou na pět kol se shodným názvem Velká cena Divišova, avšak bez vlivu na pořadí hlavního závodu.

Rovněž v ní nenašel Jan Jaroš přemožitele, by na něho Lukasz Cyran útočil až k šachovnicové vlajce. V poslední zatáčce se Pražanův motocykl vzepjal na zadní. Nicméně ani toto extempore nezabránilo Janu Jarošovi, aby se stal dvojnásobným králem dnešního Divišova.

Hlasy z depa
„Po včerejšku jsem si spravil chu,“ neskrýval Jan Jaroš svou radost. „Dobrý, jsem spokojenej‘. Včera ve Mšeně to bylo hořký, mrzelo mě to, hlavně kvůli Tondovi jsem tam chtěl vyhrát. A to bylo ono, že jsem chtěl moc. Dnes jsem si to vynahradil. Trošku jsem zkoušel věci do budoucna, ale pak jsem se vrátil k základnímu nastavení. Dal jsem tam, co funguje a zase to fungovalo. Jsem rád, že jsem v Divišově vyhrál. Mám tady spousta známejch.“

„Dobrý, ale už toho mám plný zuby za ty tři dny,“ komentoval svůj výsledek Hynek Štichauer. „Jsem rád, že to dopadlo alespoň takhle. Škoda první jízdy. Netrefil jsem se do převodů a jak se to nakropilo, neodstartoval jsem z tý čtyřky. Jsem spokojenej‘, hlavně, že je bedna.“

„Posral jsem to sám,“ nehledal Richard Wolff žádné výmluvy. „Za prvý nastavením. Dal sem lehkej‘ převod a nachcali to. Pak to bylo lepší a lepší. Pak mě ve druhý jízdě ta dvojka (Lukasz Cyran – pozn. redakce) nabil na prkna, že bych si dal na držku. Říkám, kdybych měl v prvních jízdách tři body, bylo by to úplně jiný.“

„Střídavě oblačno,“ zvolil Michael Hádek pro hodnocení svého účinkování meteorologické pojmy. „Začátek super. Měl jsem dobrý starty, až jsem se sám divil. Ale na konci ty dvě jedničky… Neměl jsem štěstí. Hlavně mě vyvezli. Mohlo to bejt lepší, ale budiž, s tím teď už nenadělám nic.“

1. Jan Jaroš, Praha 3 3 2 2 3 13+3
2. Hynek Štichauer, Pardubice 1 3 3 3 3 13+2
3. Lukasz Cyran, PL 2 3 2 3 2 12
4. Janusz Baniak, PL 1 2 2 3 3 11
5. Richard Wolff, Praha 0 2 3 2 3 10
6. Tadeusz Kostro, PL 3 3 1 1 2 10
7. Michael Hádek, Plzeň 3 2 3 1 1 10
8. Maciej Cesielski, PL 2 0 3 3 1 9
9. Martin Málek, Slaný 2 2 1 2 2 9
10. Mateusz Kowalczyk, PL 3 1 2 0 0 6
11. Jan Holub, Plzeň 0 1 1 2 1 5
12. Mateusz Mikorski, PL 1 0 1 0 2 4
13. Vladimír Višváder, Slaný 2 1 0 0 0 3
14. Michal Dudek, Slaný 1 1 0 1 0 3
15. Petr Babička, Slaný 0 0 0 0 1 1
16. Tomasz Halicki, PL 0 0 0 1 0 1

Finálová jízda o Velkou cenu Divišova:

Jan Jaroš, Lukasz Cyran, Hynek Štichauer, Janusz Baniak

Vložené jízdy:

I Václav Milík, Roman Čejka
II Václav Milík, Roman Čejka

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II)