Hynek Štichauer nevylučuje postup

Pardubice – 22. prosince
Po letošní spolupráci s extraligovým Tarnowem, o níž vyprávěl v exkluzivním rozhovoru pro magazín speedwayA-Z, se Hynek Štichauer rozhodl pro nižší ligu. Měl na výběr prvoligový Rawicz a druholigový Miskolc. Nakonec se rozhodl pro maďarský celek, přičemž vedle lepších podmínek svou roli sehrála také vidina možného postupu.

„Asi měsíc jsme se dohadovali,“ líčí pardubický závodník svá jednání s Miskolcem. „Nakonec přistoupili na mý podmínky. Budu tam rád startovat. Je to silnej tým a máme reálné šance na postup do první ligy. To by bylo super. Jsem rád, že mám Miskolc, je to dobrej kontrakt.“

Nicméně Hynek Štichauer uvádí i další důvody, proč zvolil Maďary. „Miskolc mi vyšel vstříc, zatímco Rawicz se nechtěl moc bavit,“ říká. „Položili na stůl svůj kontrakt. V Miskolci asi dostanu víc závodů a v Rawiczi už podepsalo dost lidí. Ve druhý lize je i menší konkurence. Zvednu si sebevědomí a doufám, že budu lepší než Gavendík!“

První závody Hynka Štichauera v sezóně 2008 však proběhnou dlouho před polskou ligovou ouverturou. Včera mu pořadatelé potvrdili start na premiérovém halovém mítinku ve Wiener Neustadtu 19. ledna. Vypraví se tam společně s Tomášem Suchánkem.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon D Mark II)

Rudolf Grepl je zastáncem čestného rozhodnutí na dráze bez zbytečných kliček

Mšeno – 23. prosince
Při hlasování o podobě soutěže během rozšířeného zasedání VV SPD se proti návrhu uskutečnit extraligu stylem světového poháru družstev postavilo vedle Slaného také Mšeno. Bráno měřítky letošního roku, byl by klub z městečka pod Kokořínem hlavním aspirantem vyřazení po první polovině. Rudolf Grepl, prezident Grepl PDK Mšeno, však magazínu speedwayA-Z prozradil, že za hlasem jeho klubu jsou hlubší důvody než strach z vypadnutí z finálové části. Navíc kuloáry hovoří o mšenském zbrojení a možnostech požáru papírových předpokladů.

speedwayA-Z: „Na rozšířeném zasedání VV SPD hlasovalo Mšeno proti podobě extraligové soutěže ve stylu světového poháru družstev. Důvody jsou nabíledni, nicméně mohl byste je našim čtenářům předestřít?“
Rudolf Grepl: „Extraligová soutěž dle stylu světového poháru družstev je dle našeho názoru lepším a pro plochou dráhu prospěšným systémem mistrovství, dokonce Mšenem veřejně propagovaným způsobem závodů Mistrovství České republiky družstev v posledních dvou letech, přesto PDK Mšeno hlasovalo pro zachování stávající podoby soutěže a to hlavně z následujících důvodů. Dne 1. 12. 2007 jsme měli rozhodnout o kalendáři závodů, ten by však pravděpodobně musel doznat zásadních změn, domníváme se, že nebyla tato alternativa připravena a Mšeno nemůže bezprostředně reagovat na změny termínů závodů z důvodu nutnosti přizpůsobení se soutěžím v kopané, které se hrají na stejném stadionu, jako se jezdí plochá dráha, to za prvé. Z důvodu velké pracovní vytíženosti v podzimním období jsem se nemohl zúčastnit předběžných jednání se zástupci extraligových klubů a odstoupením pana Kaspera z funkce manažera byl přerušen styk s VV SPD a děním v ploché dráze a Mšenem. Jakýkoli jiný postoj Mšena, než zachování stávajícího stavu by byl z naší strany nepřipravený a myslím si i nezodpovědný. Konečně za třetí, v současné době Mšeno skutečně nemá dostatek kvalitních jezdců na to, aby mohlo hodnotně soutěžit s ostatními týmy systémem světového poháru družstev a to i přesto, že se od 1. prosince do dnešního dne situace Mšena trochu změnila.“

speedwayA-Z: „Nová pravidla jsou pro Mšeno papírově nevýhodná. Pakliže by platila letos, byli byste to právě vy, kteří by se s extraligou rozloučili už v červnu a v září se jezdili na finále jen dívat. Avšak z kuloárů zaznívá, že by možná bylo chybou váš celek v roce 2008 podceňovat. Proslýchá se cosi o lovech ve vyšších sférách typu Grand Prix či cestách do Leszna. Mohl byste toto komentovat?“
Rudolf Grepl: „Nová pravidla jsou skutečně pro Mšeno papírově nevýhodná, vezmeme-li v úvahu průběh letošní extraligy, pak mě napadá myšlenka, že jsou právě proti Mšenu vytvořena. Osobně jsem proti diskriminaci jednoho klubu, a protože všichni počítají s tím, že právě Mšeno vypadne z kola ven, chtěl bych vidět, co se bude dít, když nedopadne první část soutěže podle předpokladů ostatních účastníků extraligy a giganti budou vyvedeni z klidu. Budou se snad narychlo měnit pravidla? A za pochodu? Ano, snažíme se posílit tým, ovšem v mezích reality. Nestavíme vzdušné zámky. Leszno je v hledáčku našeho zájmu.“

speedwayA-Z: „Prozatím je Mšeno také závislé na hostování českých závodníků. Vaší Achillovou patou jsou zejména dva junioři. Určitě už jste v tomto ohledu vedli nějaká jednání. Jsou nějaké výsledky?“
Rudolf Grepl: „Od roku 2004 ztratilo Mšeno čtyři juniory – Filipa Šiteru, Věroslava Kollerta, Zdeňka Šuranského a Martina Wasyliwa. Zůstal pouze Matyáš Hlaváček, který je navíc jako jezdec nejistý. Letos jsme tento nedostatek řešili zapůjčením jezdců Adama Vandírka a Dominika Jecha z Olympu Praha. Po zranění Adama Vandírka však i tato možnost vypadá, jako málo reálná. Postoj Olympu je v tomto směru odmítavý. Achillova pata nadále se rovná junioři.“

speedwayA-Z: „V české ploché dráze jsou změny pravidel soutěže vázány na rozhodnutí většiny účastníků nikoliv na stoprocentní souhlas. Proto vás se Slaným ostatní kluby přehlasovaly. Slaný dokonce zvažoval své odstoupení ze soutěže v případě, že projdou radikální změny. Vy jste o něčem podobném nepřemýšleli?“
Rudolf Grepl: „Nikdy jsme neuvažovali o tak radikálním řešení situace jako je odstoupení ze soutěže a stejně tak bychom byli velmi neradi, kdyby tak učinil někdo jiný. Domnívám se, že se má rozhodnout na dráze a to podle předem stanovených pravidel, bez zbytečných kliček, sportovně a čestně.“

speedwayA-Z: „Po zániku 1.ligy se vynořila tříčlenná družstva. Letos se jich Mšeno nezúčastnilo, by jezdecký potenciál by na účast stačil. Mezi účastníky nefigurujete ani v příštím roce. Není to škoda, když by šampionát mohl být dobrou průpravou vašich závodníků před extraligou?
Rudolf Grepl: „Ano. Asi to je škoda. Ještě větší škoda, dle mého názoru je, že nebyla zachována 1.liga s možností postupu do extraligy respektive baráží. Jezdci Mšena figurují na soupiskách klubů účastníků mistrovství tříčlenných družstev a také nás napadlo, že bychom se této soutěže mohli zúčastnit, tato alternativa je stále živá. Je však na stole ekonomická otázka a také organizační možnosti klubu. Manažer, zázemí.

Statut mistrovství republiky pro tříčlenná družstva je hloupost. Každý ví, že ve skutečnosti se jedná o 1.ligu a družstvo, které není schopno zúčastnit se extraligy bude mistrem České republiky, a to i přesto, že by nemohlo konkurovat družstvům umístěným v extralize na druhém a dalších místech. Jestliže ano, nech bojuje v extralize dle jejích těžších podmínek. Jak se do ní dostane? Tříčlenná družstva – soutěž pro popularizaci jenom někoho za lacino – to je můj názor.“

speedwayA-Z: „Nabízí se trošku kacířská myšlenka. Co kdyby Mšeno vytvořilo pakt se Slaným a skutečně opustilo extraligu a soustředilo se právě na tříčlenná družstva? S jejich ziskem statutu mistrovství republiky by účast Mšena a Slaného dodala boji o zlato ještě větší hodnotu, takže by soutěž mohla získat větší renomé než extraliga. Navíc zbývající tři extraligová družstva by musela zasednout k jednacímu stolu, z čehož byste mohli vytěžit i nemalý politický kapitál.“
Rudolf Grepl: „Vůbec to není kacířská myšlenka. Za současné legislativy tato možnost skutečně je. Proč přehlížet, jak si jiný klub dělá lacinou reklamu a sám se pachtit za účastí v extralize? Je jednoduché vzít si extraligové závodníky, kteří jsou jinak nedosažitelní, do zvláštně vytvořené soutěže, nestarat se, pozvat hosty a vyhřívat se na výsluní úspěchu v Mistrovství České republiky.
Podle mého názoru tato soutěž je omyl. Proč však tohoto omylu nevyužít? Tříčlenná družstva by dokonce za určitých okolností mohla zlikvidovat extraligu, vezmu-li v potaz vaši myšlenku v závěru otázky, stačí dohoda dvou, respektive tří klubů, účastníků Extraligy, a je to.“

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon D Mark II) a Antonín Škach