Zlatá přilba slibuje vyrovnaný boj

Praha – 26. září
Ve středu v pražské restauraci U Pramene v Bubenči se konala oficiální tisková konference před 59. ročníkem Zlaté přilby a 33. ročníkem Zlaté stuhy. Pardubičtí pořadatelé se svěřili také s plány pro příští sezonu. Všechny přítomné zajímala především startovní listina.

„Chceme pokračovat s rekonstrukcí stadionu, který již patří městu. Záměr města je stadion využívat, jak na plochou dráhu, tak na fotbal,“ řekl Evžen Erban, ředitel závodu. Poté si postěžoval na termínovou kolizi s polskou ligou.

Díky závěrečným bojům v polské extralize se letos na Svítkovském ovále nepředstaví loňský vítěz Jason Crump z Austrálie, jeho krajan čtyřnásobný vítěz Zlaté přilby Leigh Adams a úřadující mistr světa Nicki Pedersen z Dánska. Ohrožena je také účast startu Aleše Drymla.

Přesto je startovní listina velice kvalitní a nabitá, která slibuje nádhernou podívanou.

Vzápětí se ujal slova místopředseda pardubického klubu Petr Moravec a seznámil místní novináře o cenách vstupenek a časovém harmonogramu závodu. Ceny vstupenek jsou stejné jako loni. Novinkou je spolupráce s českými drahami, které připravily slevu pro všechny diváky cestující na Zlatou přilbu vlakem.

Na úplný závěr tiskové konference pořadatelé odkryli plán pro příští jubilejní 60. ročník. Tento plochodrážní svátek proběhne ve dnech 2. – 4. října 2008. Bude třídenní. V pátek se pojede závod o Zlatou stuhu, v sobotu finále mistrovství světa juniorů jednotlivců a v neděli 60. Zlatá přilba. To vše bude okořeněno týdenními oslavami, které budou doprovázeny jednotlivými společenskými a kulturními programy.

Předběžná startovní listina – 59. Zlatá přilba města Pardubic:

Austrálie Steve Johnston
  Adam Shields
 
Anglie Chris Harris
  Edward Kennett
  David Howe
  Lee Richardson
 
Dánsko Hans N. Andersen
  Kenneth Bjerre
  Jesper B. Jensen
  Nicolai Klindt
 
Nizozemí Jannick de Jong
 
Itálie Alessandro Milanese
 
Lotyšsko Kjastas Puodžuks
 
Německo Martin Smolinski
  Christian Hefenbrock
 
Polsko Rune Holta
  Sebastian Ulamek
 
Rakousko Manuel Hauzinger
 
Rusko Denis Gizatullin
 
Slovensko Martin Vaculík
 
Slovinsko Matej Ferjan
  Jernej Kolenko
  Izak Šantej
 
Švédsko Andreas Jonsson
  Fredrik Lindgren
 
USA Greg Hancock
 
Česká republika Aleš Dryml
  Lukáš Dryml
  Josef Franc
  Zdeněk Simota
  Filip Šitera
  Hynek Štichauer
  Tomáš Suchánek
  Luboš Tomíček
  R1 Marian Jirout
  R2 Matěj Kůs

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon D Mark II)

Jurica Pavlic dál táhne vítězně Evropou

FOTO

Wiener Neustadt – 29. září
Loni se stal Chorvat Jurica Pavlic juniorským mistrem starého kontinentu do devatenácti let. Letos jeho vítězné tažení Evropou pokračuje. Dnes vyhrál v rakouském Wiener Neustadtu finále mistrovství Evropy jednotlivců. Na stupních vítězů mu dělali společnost Sebastian Ulamek a Patrick Hougaard. Nejlepší z českého tria byl Lukáš Dryml, který skončil sedmý. Jeho starší bratr Aleš byl dvanáctý a Tomáš Suchánek šestnáctý.

1. Jurica Pavlic, CRO 14
2. Sebastian Ulamek, PL 13
3. Patrick Hougaard, DK 11
4. Matej Ferjan, SLO 10
5. Zbigniew Suchecki, PL 10
6. Denis Gizatulin, RUS 9
7. Lukáš Dryml, CZ 9
8. Christian Hefenbrock, D 9
9. Manuel Hauzinger, A 7
10. Mariusz Staszewski, PL 6
11. Sebastian Alden, S 6
12. Aleš Dryml, CZ 5
13. Nicolai Klindt, DK 5
14. Kenneth Hansen, DK 5
15. Daniel Jeleniewski, PL 1
16. Tomáš Suchánek, CZ 0
17. Henrik Möller, DK 0

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon D Mark II)

Super Prix má stejný výsledek jako loni

Mšeno – 29. září 8:00
Včerejší vytrvalý d隝 zanechal své ničivé stopy na mšenské dráze. A když Jiří Brunclík, osoba zodpovědná za přípravu oválu, před malou chvilkou vyrazil na inspekci, zjistil naprosto nesjízdný stav. Pořadatelé proto odpolední mítink bez náhrady odvolali. Super Prix Mšeno má na d隝 smůlu, stejným výsledkem dopadla také v loňském roce.

Richard Wolff si splnil svůj sen

Vechta – 22. září
Závody nabité září v sobotu přineslo další úspěch českých barev. Za krásného slunečného počasí se odjela challenge pro příští ročník mistrovství světa na dlouhé ploché dráze. Pořadatelství se zhostila německá Vechta nacházející se nedaleko Brém. Překrásný areál s písčitou dráhou o délce 535 metrů a s velice slušnou diváckou kulisou 12 000 diváků pod umělým osvětlením přinesl jednu z nejvyrovnanějších bitev za poslední dobu.

Z bodového pohledu v boji o postupovou osmičku a dva náhradníky hájili české barvy účastník letošního seriálu a úřadující mistr republiky Zdeněk Schneiderwind a třetí z kvalifikačního závodu Richard Wolff. Trojlístek českých plošinářů doplňoval Pavel Ondrašík, který se do hlavního závodu posunul díky zranění některých jezdců. Původně měl jet nevyzpytatelnou jízdu poslední šance.

Zdeněk Schneiderwind šel do závodu se zraněným ramenem. V první jízdě si ještě ke všemu zavadil o mantinel a dojel poslední. V druhé jízdě měl defekt a poté ze závodu odstoupil. „Zkusil jsem to, ale bohužel to nešlo, co se dá dělat,“ svěřil se.

Mezitím už pomáhal svým reprezentačním kolegům společně s Karlem Kadlecem. Plzeňský jezdec působil pro tento závod v roli managera českého týmu při absenci Milana Špinky, který si plnil své povinnosti při juniorském finále družstev v německém Abensbergu.

Pavel Ondrašík si věřil na postup poté, co při tréninku byl velice rychlý. Jenže od ranního tréninku do večerního závodu se dráha velice změnila. Pavel Ondrašík ve svých úvodních jízdách získal pouhé tři body. Poté společně s mechaniky zapracoval na nastavení svého stroje a v dalším účinkování si připsal vítězství a druhé místo. Celkem s dvanácti body se probojoval do B finále.

Posledním želízkem v ohni byl Richard Wolff, který si smůlu vybral již v tréninku, když zadřel svůj lepší motor. V samotném závodě tato skutečnost se naštěstí neprojevila v neprospěch českého jezdce, ba naopak velice kvalitně startoval a po vítězné první jízdě přivezl tři třetí místa, což celkově stačilo po základním rozpisu na čtrnáct bodů.

Právem pomýšlel na A finále a jistý postup. Bohužel štěstěna mu v tuto chvíli nebyla nakloněna a čtrnáct bodů českému jezdci nakonec stačilo na pouhé osmé místo, přičemž na vítěze v neskutečně vyrovnaném závodě ztrácel pouhý jeden bod.

Losování pozic pro jednotlivá finále bylo velice důležité a nervózní. Richard Wolff si vybral ke svému přání červenou dráhu, na Pavla Ondrašíka zbyly žlutá a modrá. Pavel si zvolil dráhu žlutou.

Po startu od mantinelu vyletěl do čela B finále Holanďan Janick de Jong.

Za ním držel druhou postupovou pozici Richard Wolff, který si počínal dobře a dovezl postupové místo až do cíle, čímž si vybojoval účast v celém seriálu mistrovství světe na dlouhé dráze pro příští sezonu. Poté mohl začít slavit se svými fanoušky. K oslavám se připojil také Pavel Ondrašík.

Ten skončil v B finále čtvrtý, což mu zajistilo pozici náhradníka a účast v jízdě poslední šance při prvním závodě mistrovství světa, který je na pořadu 24. května 2008 v Mariánských Lázních.

Hlasy z depa:
Richard Wolff: „Docela jsme se zapotili. Hlavně můj mechanik Jirka Patlejch. Na sračku jsem zadřel motor. Praskla ventilová miska. Úplně novej motor a hned good bye! Naštěstí se to stalo při tréninkovým startu. Podle výsledků je vidět, jak to bylo vyrovnaný. Los stačil na postup do finále. Jsem rád, že jsem to v béčku potvrdil. Odstartoval jsem druhej, třetí. V prvním vinglu jsem předjel Holanďana a udržel to. Jsem šastnej, že se to zúročilo. Je to skvělý, splnil se mi můj sen. Bylo tam pár drobnejch chybiček, mohlo to bejt lepší a v klidu. Ale to je plochá dráha. Musím se pečlivě připravit na příští sezonu a doufám v podporu sponzorů. Potřebuju někoho sehnat, kdo by to ladil. Jednu motorku jsem si letos nakonec koupil sám, jednu mi dala Markéta. Je potřeba se ale připravit daleko líp.“

Pavel Ondrašík: „Škoda, že závod nezačíná od třetí jízdy, já vždy ty první nějak nezvládám. A i tak jsem velice spokojen, jelikož je tam velká šance se účastnit více závodů v celém seriálu.“

Foto: Radek Fanta

Slovácký ovál uzavřel s dešovými živly částečné příměří

AKTUALIZOVÁNO – FOTO

Březolupy – 28. září
Jako oáza musely Březolupy připadat dnes po poledni všem, kteří se vypravili na čtvrtý ročník Slováckého oválu. Cestou se prodírali záplavami dešové vody a stěrače jejich automobilů se nezastavily ani na chvíli. Na Zlínsku je dokonce vítala obloha s azurově modrými pásy. Dešové mraky sice odpluly páchat své zlořádstvo někam jinam, avšak ještě předtím nechaly své stopy na ovále. S těžkou dráhou si nejlépe věděli rady čeští závodníci. Po třech sériích nepoznali hořkost porážky Martin Málek a Filip Šitera. Jenže mezitím se znovu setmělo díky náletu dalších ocelově šedých mraků. Další dávka srážkové vody by se stala závodu osudná. Proto pořadatelé vypsali finálovou rozjížďku už po třetí sérii. Duel neporažených pro sebe rozhodl Filip Šitera.

Matěji Kůsovi zbývala do Březolup ještě pořádná porce kilometrů. Brodil se dálnicí kalužemi dešové vody. A netušil, že ho pořádné drama čeká ještě za volantem své dodávky. „Jel jsem asi sto dvacet,“ líčil o pár hodin později v březolupském depu. „Najednou jsem myslel, že jsem chy aquaplaning. Kouk‘ jsem do zrcátka a vidím, jak mě předjíždí vlastní kolo!“

Pražský závodník krizovou situaci zvládl. Dodávku kulhající na pravé zadní kolo zastavil v odstavném pruhu. Štěstí ho neopouštělo ani nadále. O pár minut později se k němu přiblížilo vozidlo rodiny Hádkových. Bořivoj Hádek za volantem neváhal ani na vteřinu, aby pomohl přátelům v nouzi. Spojenými silami problém opravili přímo na frekventované dopravní tepně.

Oba závodníci se do poslední moravské plochodrážní bašty dostali včas. Matěj Kůs se postavil na start rozjížďky s číslem jedna. Dopředu letěl Rafal Chinski a Richard Wolff. Pražský junior vyjel na protilehlou rovinku jako třetí. Kvůli problémům s karburátorem mu motocykl náhle přestal jet.

Těsně za ním jedoucí Lázsló Szatmári už neměl šanci se vyhnout. Oba závodníci skončili v hrozivých saltech na dráze. Český borec vyskočil na nohy, ovšem pro Maďara přijela sanitka z uherskohradišské nemocnice.

Matěj Kůs byl diskvalifikován a musel dohánět bodové manko, aby se dostal do finále čtyř nejlepších. Ve velkém stylu vyhrál rozjížďku s číslem sedm, ale aspirantů na finálový start bylo víc.

Filip Šitera nezastíral, že mu těžká dráha vyhovuje. Argumentoval přitom svými zkušenostmi z polské ligy. Že se nejednalo o plané vychloubání, bylo vidět přímo na výsledcích. V rozjížďce s číslem čtyři objel Mateusze Kowalczyka už v prvním oblouku. V osmé jízdě startoval od mantinelu. A po vylétnutí pásky šel před něj Roberto Haupt. Všem však rychlostí svého startu z červené pozice vypálil rybník Vladimír Višváder.

Na dunách prvního oblouku mu však vypadla noha z háku. A Filip Šitera od protilehlé rovinky úřadoval na čele. Hned po přestávce triumfoval do třetice, nyní ve stylu start – cíl. V podobném duchu pojal své vystoupení i Martin Málek. Tradiční rival Filipa Šitery z dob společného účinkování v juniorském šampionátu vstoupil do závodu třetí jízdou. Celá čtyři kola musel odvracet hrozbu Hynka Štichauera. Ten ho ve třetím kole v zatáčce u depa takřka podjel, avšak nakonec se musel smiřovat s druhým místem.

V rozjížďce s číslem šest Martin Málek sebral vedení Roberto Hauptovi už v prvním výjezdu. A o šest jízd později provedl přesně to samé maďarskému veteránu Sandoru Tihanyimu. S devíti body se dělil s Filipem Šiterou o průběžné vedení, nicméně základní část skončila třetí sérií.

By se na zahájení do všech přítomných opíralo sluníčko plnou silou svých podzimních paprsků, postupně se přivalily černé mraky. V průběhu třetí pětiny začaly padat návrhy jet finále už po rozjížďce s číslem dvanáct, aby podnik nepřišel o své vyvrcholení. Když po dvanácté jízdě nebylo v depu skoro vidět a z černé oblohy začalo krápat, stala se tato myšlenka realitou.

Vedle Filipa Šitery a Martina Málka na tom byli bodově nejlépe Martin Gavenda a Hynek Štichauer. Pražský junior, který v samém sousedství březolupského oválu bydlí, držel zpočátku vítěznou formuli. Začátek měl však poněkud divoký. V úvodním nájezdu rozjížďky s číslem dvě do něho narazil Michael Hádek.

Plzeňský junior se poroučel k zemi. Rozhodčí Jiří Juroška mu ale dal druhou šanci v repete. Do ní Michael Hádek nastupoval stále s mírnou motolicí, nicméně dokázal držet druhé místo za Martinem Gavendou. Na konci předposlední zatáčky však zastavil. „Primár,“ vysvětlil později příčinu. „A ještě mi natáh‘ přes zadek.“ Protože po pádu Hanse Petera Kulterera zbyli na dráze už jen tři, doběhl si Michael Hádek pro bod.

Martin Gavenda vedl v páté jízdě od startu až do cíle. V rozjížďce s číslem deset sice podlehl Roberto Hauptovi, ale finále mu neuniklo. Stejně tak Hynku Štichauerovi. Tomu se nepodařilo v první sérii překonat Martina Málka. A vzápětí se dostal v první zatáčce před Richarda Wolffa, ovšem Martin Gavenda už byl daleko. V rozjížďce s číslem jedenáct však nejlépe odstartoval. Matěj Kůs ho trápil především z prvního výjezdu. Pardubický junior ho však v nájezdu do zatáčky u depa vyvezl, aby mu vzápětí poslal cejchu hutného bahna.

Psí podmínky a těžká dráha ovlivnily finálovou jízdu. Filip Šitera v ní předvedl další velikánské sólo. Martin Málek se v úvodním výjezdu posunul vnitřním obloukem na druhé místo. Na Hynka Štichauera přitom naházel kilogramy těžkého bláta. A Martinu Gavendovi nezbylo než láteřit na překropenou červenou startovní pozici.

Když se nejlepší čtyřka dostavila na vyhlášení výsledků, mraky zmizely mávnutím kouzelného proutku. A na lesklých pohárech se odrážely oslnivé sluneční paprsky. Počasí si s pořadatelským týmem skutečně zalaškovalo, avšak zaplapánbůh za dešové příměří, které Slováckému oválu poskytlo!

Hlasy z depa
„Dobrý, ale krátký,“ vystihl mítink Filip Šitera. „Dráha byla dobrá. Připravili ji skvěle na to, jak pršelo. Jsem na to zvyklej z Polska. Mám náskok a šetřím síly. Škoda, že se to neupravovalo. Snad bude dráha jako dneska taky za tejden v Pardubicích.“ Vzhledem ke čtyřem naprosto suverénním triumfům byl Filip Šitera prost všech trablů, že? „Byly problémy v depu,“ opáčil plzeňský závodník. „Odešla cívka a v první jízdě to prskalo.“

„Teď to bylo docela těžké,“ prohlásil Martin Málek. „Škoda, že to víc neupravovali, bylo by to ještě lepší. Na finále jsem si vybral špatnou pozici, myslel jsem, že z trojky odjedu. Nešlo předjet, v tom dešti jsem vůbec neviděl. Pořád to kopalo.“ Slánský závodník, který většinu své kariéry prožil v Březolupech, právě dnes zaznamenal svůj nejlepší výsledek v historii Slováckého oválu. „Dobré,“ komentoval ho. „Štve mě to nachlazení. Začalo to ve středu v Plzni a nemůžu se z toho dostat. Seru na prášky, začnu to léčit slivovicou a snad to vyležím.“

„Mám z těch dun vytahaný dvoumetrový ruce,“ řekl magazínu speedwayA-Z Hynek Štichauer. „Jsem překvapenej, že jsem se dostal do finále. Tam jsem chytil cejchu. A to tě úplně zastaví.“ Nicméně pardubický junior dnes skončil třetí. „Jsem rád za třetí místo,“ svěřil se. „Letos jsem rozhozenej. A vypadá to, že se mi daří jen na volnejch závodech.“

„Měl jsem toho plné brýle,“ připustil Martin Gavenda cestou od pódia. „Dráha byla na hovno. Hlavně ty první jízdy, pak to bylo dobré.“ Březolupský odchovanec se až do finálové jízdy držel v pásmu útoku na stupně vítězů. „Finále mi nevyšlo,“ pokrčil rameny. „Jednička byla nachcaná a nešlo z ní odjet.“

„Pršelo dost dlouho, dráha byla těžká, ale já to jel na pohodu,“ konstatoval Richard Wolff. „Chyběl mi bod na finále, kdybych přidal… Hlavně, že jsem zdravej, je to sranda mač.“

„Škoda deště,“ litoval Matěj Kůs. „První jízdu jsem měl dobrej start. Vyjel jsem ven a chtěl je objet. Ale objel mě Ríša. Najednou mi to přestalo jet, zaprskalo to a zezadu mě sundal. Pak jsem vyhrál a nakonec byl druhej.“ Díky úvodní diskvalifikaci se Matěj Kůs nedostal do finálové jízdy. „Nebejt tý první jízdy, jsem spokojenej,“ nezastíral. „Je to den blbec. Sere mi, že jsem zohejbal motorku.“

„Dokonalej den blbec,“ vystihl svou náladu Michael Hádek. „Nejdřív Matěj na dálnici. Potom debilní řetěz. A ještě jsem to ohnul. Stalo se, Martin to naschvál neudělal. Odpouštím mu, i když se mi ještě motá šiška.“

    TOT FIN
1. Filip Šitera, Plzeň 3 3 3 9 1.
2. Martin Málek, Slaný 3 3 3 9 2.
3. Hynek Štichauer, Pardubice 2 2 3 7 3.
4. Martin Gavenda, Praha 3 3 2 8 4.
5. Richard Wolff, Praha 3 1 2 6  
6. Roberto Haupt, D 1 2 3 6  
7. Matěj Kůs, Praha X 3 2 5  
8. Rafal Chinski, PL 2 2 0 4  
9. Michael Hádek, Plzeň 1 2 1 4  
10. Mateusz Kowalczyk, PL 2 1 1 4  
11. Sandor Tihanyi, H 1 0 2 3  
12. Aleksander Čonda, SLO 2 0 0 2  
13. Vladimír Višváder, Liberec (res) 1 1 0 2  
14. Matija Duh, SLO F 1 1 2  
15. Manuel Novotny, A R 0 1 1  
16. Hans Peter Kulterer, A F 0 0 0  
17. Laszlo Szatmari, H F/R – – 0  

Foto: Martin Búri

Zlatá stuha má startovní listinu

Pardubice – 28. září
Juniorská Zlatá stuha, kterou příští sobotu začínají pardubické plochodrážní hody, prošla včera uzávěrkou startovní listiny. Ta opět připomíná otevřený český juniorský šampionát. Elita z domácího mistrovství změří své síly s reprezentanty Dánska, Anglie, Německa, Chorvatska, Slovinska, Polska, Rakouska, Lotyšska a Itálie. Stejně jako loni se pojede dle atraktivního rozpisu pro dvacet závodníků s pěticí na startu každé jízdy, který vyvrcholí finálovou částí.

Startovní listina Zlaté stuhy:

1 Filip Šitera, Plzeň
2 Hynek Štichauer, Pardubice
3 Nicolai Klindt, DK
4 Martin Vaculík, SK
5 Tai Woffinden, GB
6 Frank Facher, D
7 Nikola Martinec, CRO
8 Rafal Fleger, PL
9 Kenneth Hansen, DK
10 Matěj Kůs, Praha
11 Christoph Demmel, D
12 Matija Duh, SLO
13 Manuel Nowotny, A
14 Pavel Fuksa, Pardubice
15 Kevin Wölbert, D
16 Artem Laguta, LAT
17 Martin Gavenda, Praha
18 Luboš Tomíček, Praha
19 Andrea Baroni, I
20 Michael Hádek, Plzeň
R1 Jan Holub, Plzeň
R2 dodatečně

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon D Mark II)