Síto nemá příliš velké díry

Divišov – 27. července
Vzhledem k termínu kolidujícímu s polskou ligou a letošnímu citelnému úbytku závodníků se startovní listina nedělního šampionátu dvojic v Divišově rodila s obtížemi. Chybět budou především slánské výběry, které se v předchozích ročnících umisovaly na medailových postech. Vypadlo i Mšeno, mistr z let 2003 a 2004. Přesto však boj o titul nebude žádnou selankou, protože postupové síto do finálové jízdy nemá příliš velké díry.

Už jen dostat se na jedno ze dvou postupových míst bude v každé skupině ošidné. Týmy do nich byly rozděleny na základě loňského pořadí. Základní klíč poslal první, čtvrtou, pátou, osmou a devátou dvojici do áčka, zatímco druhou, třetí, šestou, sedmou a desátou do béčka.

Pořadí je samozřejmě redukované, což znamená, že v případě letošní neúčasti některého týmu se ostatní posunuly dopředu. Pokud by Praha nebo Pardubice, které posílají do boje dva týmy, měly mít dvojí zastoupení v jedné skupině, došlo by k výměně. A u nováčků rozhodl o nasazení los.

Systém importovaný z Britských ostrovů je při své páté repríze v českém prostředí už dostatečně známý. Základní filozofie jízdy v páru zní, že dva je více než jeden. Proto se v každé jízdě rozdělují body stylem 4 – 3 – 2 a 0. V praxi nemůže dojít k remíze. A navíc, dojedou-li závodníci jednoho týmu na druhém a třetím místě, není jejich konkurentům nic platné ani vítězství jednotlivce.

Drama umocňuje také fakt, že uchazečů o postup do nadstavbové části je v obou skupinách více než dva. V áčku platí za favorita pražský Olymp. Úřadující mistři posílili své vyhlídky nominací Richarda Wolffa, který měl původně být oporou fanouškového HBC & Rarach týmu, k Luboši Tomíčkovi a Adrianu Rymelovi.

Ambicemi nešetří ani Pardubice, které ve složení Marián Jirout a Hynek Štichauer, nastoupily v Divišově už předloni. A ani Filip Šitera s Michaelem Hádkem, leadeři průběžné klasifikace juniorských družstev. Sestavu doplňují Vladimír Višváder s Matyášem Hlaváčkem v barvách Liberce a Jaromír Otruba s Holanďanem Sjoerdem Rozenbergem, privátní nástupci odstoupivšího Mšena.

Rovněž skupina B má na dvě postupová místa více aspirantů. Pražané v ní mají druhý silný pár. Pod hlavičkou Markéty nastupují Josef Franc, Matěj Kůs a Pavel Ondrašík. HBC & Rarach si nakonec ke Zdeňku Simotovi zajistil Poláka Piotra Dyma a na poslední chvíli i Adama Vandírka.

Březolupy staví své odchovance Martina Málka a Martina Gavendu. Miletické SOND PO zase dva Poláky Adriana Szewczykowskeho a Pawla Zmarzlika, které jsme v Čechách viděli při dubnových test matchích. Po boku Pavla Fuksy se v pardubickém druhém týmu nakonec místo Jaroslava Petráka objeví slánský Petr Babička.

Startovní listina:

Skupina A: PSK Olymp Praha 1 Adrian Rymel
    2 Luboš Tomíček
    21 Richard Wolff
 
  ZP Pardubice 3 Marián Jirout
    4 Hynek Štichauer
 
  Liberec 5 Vladimír Višváder
    6 Matyáš Hlaváček
 
  Otruba – Rozenberg 7 Sjoerd Rozenberg, NL
    8 Jaromír Otruba
 
  AK Divišov 9 Filip Šitera
    10 Michael Hádek
 
 
Skupina B: SOND PO Miletice 11 Adrian Szewczykowski, PL
    12 Pawel Zmarzlik, PL
 
  Markéta Praha 13 Josef Franc
    14 Matěj Kůs
    27 Pavel Ondrašík
 
  ZP Pardubice 2 15 Pavel Fuksa
    16 Petr Babička
 
  AK Březolupy 17 Martin Málek
    18 Martin Gavenda
 
  HBC & Rarach Team 19 Zdeněk Simota
    20 Piotr Dym, PL
    30 Adam Vandírek

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon D Mark II)

Plochodrážní svátek je tady

Praha – 27. července
V dobách jediného světového finále se zdálo nemožné, že by se někdy o titulu individuálního mistra světa rozhodlo na českém území. Se vznikem seriálu Speedway Grand Prix se ovšem časy změnily. Zítra večer uvidíme na pražské Markétě českou velkou cenu už pojedenácté. Takovým počtem závodů se nemůže pochlubit žádný jiný stadión na světě.

Loni zažil stadión na pražské Šestce skutečnou korunovaci individuálního krále modré planety. Ryšavý Australan zakončil svůj fenomenální rok ziskem titulu už v české metropoli. Podobná situace letos nenastane, protože po naší velké ceně je na pořadu ještě pět dalších podniků.

Na čele průběžné klasifikace se prozatím hřeje exmistr světa Nicki Pedersen. Vzhledem ke svým úvodním dvěma vítězstvím post leadera ještě letos vůbec neopustil. S odstupem jedenácti bodů za jeho zády číhá Leigh Adams, vítěz švédské velké ceny v Eskilstuně. O třetí místo se prozatím dělí Greg Hancock s Hansem N. Andersenem.

Od roku 2004, kdy jsme měli v seriálu trojí zastoupení v podobě Bohumila Brhela a bratří Lukáše a Aleše Drymlových, je Grand Prix České republiky jedinou šancí pro českého závodníka změřit své síly se světovou špičkou. Letos dostal divokou kartu Luboš Tomíček.

„Jsem rád, že jsem dostal tuhle šanci,“ nezastírá pražský junior, který svými letošními výkony patři k nejlepším postavám reprezentace. V roli náhradníka se představil i loni. Nebývale velký počet diskvalifikací ho tehdy poslal na dráhu hned třikát.

„Tentokrát to bude jiné,“ uvědomuje si. „Loni jsem koukal na závod a když někdo najel do pásky, zavolali mě. Na přípravu jsem měl dvě minuty a bylo to bez stresu. Teď budu mít nervy už od rána. Chtěl bych udělat tak pět nebo šest bodů, pak bych byl hodně spokojený.“

V roli náhradníků budou připraveni Josef Franc a Matěj Kůs. Starší z nich absolvoval pražskou Grand Prix na divokou kartu už v roce 2003. Pro jeho juniorského kolegu půjde o absolutní debut.

Dnes proběhne oficiální trénink, který začíná v 15:00. Vlastní závod je na programu zítra úderem devatenácté hodiny. Pokladny budou po oba dny v provozu od desíti. Brány stadiónu se divákům otevřou dnes ve 14:00, zítra o dvě hodiny později.

Dosavadní průběh letošního seriálu:
28. dubna Grand Prix Itálie – Lonigo
Úvodní závod jedenáctidílného seriálu plochodrážní Grand Prix v italském Lonigu zcela ovládl Nicki Pedersen. Třicetiletý Dán neztratil v základní části závodu ani bod a totéž zopakoval i v semifinále a ve finále. Překvapením bylo třetí místo Poláka Jaguse. Na obhájce titulu mistra světa Crumpa zbyla až čtvrtá příčka.

12. května Grand Prix Evropy – Wroclaw
Také ve druhém závodu světového šampionátu v polské Wroclawi kraloval Dán Nicki Pedersen. V základní části prohrál jen ze Slovincem Matejem Žagarem a svoji jezdeckou převahu potvrdil i v semifinálové a finálové jízdě. V GP Evropy úplně propadli domácí Poláci, ani jeden ze čtveřice Gollob, Hampel, Jagus a Ulamek se neprobojoval mezi elitní osmičku. Úřadující světový šampion Crump byl podruhé za sebou ve finále bez bodu.

26. května Grand Prix Švédska – Eskilstuna
Velmi dramatická švédská GP přinesla kromě suverénního vítězství Australana Leigha Adamse také těžké pády lídra šampionátu Nickiho Pedersena a úřadujícího mistra světa Jasona Crumpa, který musel dokonce závod v Eskilstuně předčasně kvůli zranění ruky ukončit. Domácím pořadatelům se odvděčil za divokou kartu bronzovým stupínkem švédský mladíček Frederick Lindgren. Adams dokázal ve finálové jízdě předjet před 15 tisíci diváky jak Lindgrena tak v posledním kole i vedoucího Andersena.

9. června Grand Prix Dánska – Kodaň
Podruhé během týdne museli dánští fanoušci na domácím stadionu Parken v Kodani přetrpět švédský triumf. Nejprve byli svědky malé sportovní tragédie, když duel mezi dánskými a švédskými fotbalisty v kvalifikaci mistrovství Evropy byl minutu před koncem předčasně za stavu 3:3 ukončen po inzultaci rozhodčího a kontumován 3:0 ve prospěch Švédů. Za týden na to pak Švéd Andreas Jonsson před zraky 33 tisíci diváků nejprve v semifinále plochodrážní GP Dánska nešetrně vystrnadil z bojů o titul domácí hvězdu a obhájce loňského vítězství Hanse N. Andersena, aby poté ve finálové jízdě pokořil i lídra světového šampionátu a největšího dánského favorita Nickiho Pedersena.

30. června Grand Prix Velké Británie – Cardiff
Sen každého plochodrážníka vyhrát závod Grand Prix na domácím oválu se splnil i Chrisi Harrisovi. Úřadující mistr Anglie dokázal ve finále GP Velké Británie na stadionu Millenium v Cardiffu předjet za ovací 40 tisíc diváků na cílové rovince Američana Grega Hancocka a zapsat se tak do historie prestižního seriálu. Až v pátém dílu GP se poprvé na stupně vítězů prosadil i obhájce mistrovského titulu Australan Jason Crump. Tradiční vítěz základní části Hans N. Andersen neměl opět v semifinále štěstí, stejně jako lídr světového šampionátu Nicki Pedersen, který ve druhé semifinálové jízdě doplatil na rozbitou dráhu a v první zatáčce spadl. Švédský rozhodčí už ho do opakované jízdy nepustil.

Startovní listina – 2007 FIM Partypoker.net Grand Prix České republiky:

losované č. stálé č.  
1 12 Bjarne Pedersen, DK
2 16 Luboš Tomíček, CZ
3 9 Jaroslaw Hampel, PL
4 10 Antonio Lindbäck, S
5 15 Chris Harris, GB
6 2 Greg Hancock, USA
7 3 Nicki Pedersen, DK
8 13 Wieslaw Jagus, PL
9 11 Scott Nicholls, GB
10 7 Matej Žagar, SLO
11 14 Rune Holta, PL
12 5 Leigh Adams, AUS
13 1 Jason Crump, AUS
14 8 Tomasz Gollob, PL
15 4 Andreas Jonsson, S
16 6 Hans N. Andersen, DK
17 17 Josef Franc, CZ
18 18 Matěj Kůs, CZ

Průběžné pořadí seriálu:
N. Pedersen 86, L. Adams 75, G. Hancock 67, H. Andersen 67, C. Harris 56, J. Crump 53, A. Jonsson 38, T. Gollob 36, J. Hampel 34, S. Nicholls 30, W. Jagus 29, B. Pedersen 28, R. Holta 27, M. Žagar 25, A.Lindback 22.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon D Mark II)