Zdeněk Felix odmítl kritiku prezidenta AČR

Praha – 14. listopadu
Roman Ječmínek, prezident AČR, se předminulý víkend na výroční schůzi AČR pustil do kritiky Svazu ploché dráhy. Na jeho vystoupení reagoval v diskusi JUDr. Zdeněk Felix, který v řídícím orgánu české plošiny reprezentuje Chabařovice. Magazín speedwayA-Z se renomovaného pražského advokáta zeptal na detaily jeho výměny názorů s prezidentem AČR.

„Roman Ječmínek ve svém úvodním referátu kritizoval Svaz ploché dráhy v tom směru, že má nejméně jezdců, zato nejvíce reprezentantů, a že zbytečně promrhává reprezentační peníze,“ říká Zdeněk Felix. „Považoval jsem to za neoprávněnou kritiku, proto jsem se přihlásil do diskuse. Ve svém příspěvku jsem především poukázal na to, že v ploché dráze existují čtyři discipliny. A v každé z nich se konají šampionáty jak evropské, tak světové. A to nejen jednotlivců, ale i družstev a současně v kategorii juniorů a seniorů a z toho vyplývá počet našich reprezentantů. Já osobně jsem spíše očekával v tomto směru pochvalu než kritiku za to, že obsazujeme, narozdíl od jiných motoristických odvětví, všechny šampionáty. Také jsem řekl, že jsme hrdí na náš sport i na naše všechny reprezentanty, i když jsme sport malý.“

Prezident AČR na zástupce ploché dráhy vytáhl své obvyklé argumenty. „Následná reakce doktora. Ječmínka při ukončení a hodnocení diskusních příspěvků byla adekvátní k jeho zřejmě negativnímu vztahu k ploché dráze,“ popisuje Zdeněk Felix. „Mimo jiné řekl, že plochá dráha má nejhorší výsledky ze všech motoristických sportů, extraliga se u nás vyhrává pouze za pomoci zahraničních posil. Jako by to v jiných sportech to nebylo běžné. Dále, že máme pouze osmnáct (!) jezdců, ostatní jsou buď mladí nebo nepodávají výkony, a že na dvanáct stadionů máme třináctičlenný výkonný výbor, jako by byli členové VV někým placeni a nedělali to bez nároku na odměnu. Dál jsem jeho vystoupení již neposlouchal, nebo jsem raději opustil sál a nebyl jsem sám, kdo tak učinil.“

Zdeněk Felix vstoupil na plochodrážní polickou scénu předloni, kdy pomáhal se vznikem a činností Svazu ligových družstev. Uskupení tehdy naznačovalo odstředivé snahy klubů vůči AČR. Mohla by snad podobná situace pod dojmem vystupování Romana Ječmínka nastat také nyní? „To nechávám bez komentáře,“ reagoval Zdeněk Felix. „Za současné situace se tento problém dost dobře nedá řešit. A to s ohledem na exkluzivní postavení AČR u nás a tím pádem financování našeho sportu a také na to, že AČR je jediným nositelem mezinárodní autority.“

Veteráni se sešli na své podzimní schůzi

Praha – 11. listopadu
V sobotu do budovy Autoklubu České republiky v pražské Opletalově ulici trousily známé postavy motoristického sportu. Svaz závodníků veteránů totiž pořádal svou tradiční podzimní schůzi. Své zastoupení na ní měl i magazín speedwayA-Z.

Předseda Miroslav Čada zhodnotil uplynulý rok. A vyjmenoval lidi, kteří odešli z klubových řad. V tomto součtu byla řeč o Stanislavu Dvořákovi, legendárním mechanikovi, který nás opustil na podzim. Dále byla také přednesena zpráva o činnosti Svazu. Slovo si vzal také Roman Ječmínek, prezident AČR. Mimo jiné opět veteránům přislíbil částku 40 tisíc korun na chod jejich spolku.

Jiří Šmída z Pardubic přivezl ukázat křišálovou přilbu, která je trofejí pro vítěze Memoriálu Franty Juhana v Mariánských Lázních. V příspěvcích se ozvala námitka ohledně malé reklamy. Jiří Šmída ovšem argumentoval, že plakátů bylo dost, ale lidé si je zřejmě sundávají do svých sbírek. Pardubický nadšenec také ocenil medailemi celou řadu osobností.

Všichni přítomní se stačili dobře bavit a vyprávět si příhody z let svého závodění nejen doma, ale i ve světě. A mezi tím si dali občerstvení a kávu. Z plochodrážní branže tady šlo zahlédnout Antonína Kaspera, Miloslava Vernera či Antonína Švába. Nechyběl ani Antonín Kubíček, bývalý startmaršál z Markéty, který i dnes mává praporkem nejen v Praze, ale i ve Mšeně.

Okolo poledne se sešlost rozešla ke svým domovům, aby uvolnila sál mladým motokáristům.

Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon D Mark II)